Pogledajte jelovnik za TRAVANJ!

JELOVNIK ZA TRAVANJ.docx

« Travanj 2024 »

Tjedan lijepih riječi
Autor: Irena Katinić, 24. 5. 2018.

Volonterska akcija „Tjedan lijepih riječi – Eko svijet oko nas“

Volontersku akciju Tjedan lijepih riječi – Eko svijet o oko nas organizirala OŠ A. M. Reljković u okviru projekta Eko-Eko Volonterko koji se provodi u partnerstvu s Udrugom Eko Brezna i OŠ A. Mihanović. Volonterska akcija se održavala od 14.-17.05.2018. u OŠ A. M. Reljković. Ova volonterska akcija imala je za ciljrazvijanje pozitivnog stava prema školi, motiviranje učenika na sudjelovanje u različitim izvannastavnim aktivnostima kao što su istraživanje, izrađivanje različitih promotivnih materijala, poticanje natjecateljskog duha fair play-a među učenicima kroz različite aktivnosti istraživanja i radionica poput radionice za recikliranje starog papira.

Tema Tjedna lijepih riječi bila je ˝Eko svijet oko nas˝. Učenici od 5.-8. razreda su u tom tjednu istraživali zadane teme: 5.r Biljni svijet našeg područja, 6.r Šume našeg područja, 7.r Životinjski svijet našeg područja, 8.r Recikliranje otpada. Svaki razredni odjel je sam izabrao želi li raditi mini istraživanje na zadanu temu ili edukativni plakat, a učenici kao „Mali istraživači – stručnjaci“ su ih nadzirali, organizirali istraživanja, bili im potpora u istraživanju i sl.  Ove aktivnosti provodile su se tijekom tjedna u kojem su se i prezentirale odrađene aktivnosti, prezentirala istraživanja, izrađeni plakati. Formiralo se volontersko povjerenstvo koje se sastojalo od nastavnika volontera, voditelja volonterskog kluba i učenika „Malih istraživača – stručnjaka“ koje je odlučilo koji edukativni plakat ili istraživanje je najbolje. Također su u tom tjednu učenici po razrednim odjelima prikupljali stari papir. Domar i spremačica su potom mjerili koji razred je prikupio najviše starog papira. Proveli su natjecanje i pobjednik u prikupljanju plakata je bio 6. razred koji je prikupio najviše bodova od starog papira i istraživanja/izrade plakata. Taj razred je nagrađen prigodnim nagradama (promotivnim materijalima i slatkišima). U ovu volontersku akciju bilo je uključeno 200 učenika, 38 nastavnika, domar, spremačice…

tekst napisala Ana Crnac

Volonterska akcija „Dan planeta zemlje“

U okviru projekta Eko-Eko Volonterko koji provodi udruga Eko Brezna u partnerstvu sa OŠ A. M. Reljković i OŠ A. Mihanović organizirali smo veliku volontersku akciju pod nazivom „Dan planeta zemlje“ koja je održana 18.05.2018. u trajanju od 8:30 sati do 12:30 sati. Ova volonterska akcija bila je osmišljena kroz različite tematske radionice koje su osmislili nastavnici volonteri (10 volontera), voditeljica volonterskog kluba te koordinatorica eko akcija. Kako bi ova akcija bila prepoznata u javnosti, učenici su pripremili i poslali pozivnice roditeljima, predstavnicima jedinice lokalne uprave (općine), mještanima kako bi se što veći broj ljudi uključio u ovu akciju. Posebnu ulogu imali su učenici iz OŠ A. M. Reljković (više od 160 učenika) te učenici OŠ A. Mihanović (25 učenika) koji su bili pravi školski volonteri koji su svojim trudom i radom pokazali primjer školskog volontiranja i rada za očuvanja okoliša škole i prirode u cjelini.

Održane radionice su:

1. Izrada kućica za ptice koje bi se postavile na postojeće voćke
  2. Izrada vjetrenjače za vrt od plastičnih boca, koje se postavljaju oko sjenice.
  3. Izrada makramea za viseće lončanice koje bi se nalazile oko sjenice.
  4. Radionica izrada novčanika i futrola za mobitele od recikliranog papira.
  5. Radionica obnavljanje starih predmeta; roditelji su donirali stare predmete (poput stolica, posuda za mlijeko, posuda za cvijeće, stare pegle) koje su  učenici pod vodstvom voditelja volonterskog kluba bojali, a potom ukrašavali decoupage tehnikom. U renovirane predmete se  sadilo cvijeće (neke sadnice doniraju roditelji), a neke bi se postavljale u okružje sjenice.
  6. Radionica sadnja aronije
  7. Radionica izrada dekorativne žabe i sadnja cvijeća -  učenici su izrađivali i bojali dekorativnu žabu od automobilskih guma u koju su sadili sadnice cvijeća.
  8. Radionica izrada ukrasnih lončanica od cementa koje su se bojale.
  9. Radionica ˝Uredimo naš okoliš˝ - skupljanje otpada i smeća oko škole, skupljanje trava od košenja.
  10. Radionica izrada info kartica, učenici izrađuju info kartice o svim biljkama koje se nalaze oko bare, vrtu i sjenici te ih potom plastificiraju i sastavljaju mini vrtnu knjižnicu.
  11. Izrada straničnike s informacijama o pojedinim biljkama i životinjama našeg ekosustava te izrada plakata o močvarnim staništima i flori i fauni naših prostora  koji su se i postavili ih u prostorima škole, koji bi služili kao podsjetnik na živi svijet oko.

tekst napisala Ana Crnac