Tjedan lijepih riječi

Kao i svake godine, i ove smo godine svoj Tjedan lijepih riječi završili priredbom, u kojoj su učenici prikazali što su tijekom tjedna naučili i uvježbali sa svojim razrednicima i učiteljima. Tema Tjedna lijepih riječi bila je "Poznati Hrvati", pa je tako peti razred upoznao poznate hrvatske umjetnice, šesti razred svece, sedmi razred znanstvenike, a osmi književnike, koji su svojim radom i djelovanjem ostavili traga u prošlosti Republike Hrvatske.
Učenici 5. razreda upoznali su nas s Vladimirom Becićem, slikarom porijeklom iz Slavonskog Broda, čije ime nosi brodska galerija umjetnina, Miom Čorak Slavenskom, prvom hrvatskom primabalerinom, koja je, zahvaljujući svom plesačkom talentu, dospjela čak do daleko Los Angelesa u Americi, Ivanom Meštrovićem, hrvatskim kiparom, čije me nosi spomendom u njegovom rodnom Vrpolju i Dorom Pejačević, groficom iz Našica, koja je skladala neke od poznatih orkestralnih skladbi.

Šesti razred prikazao nam je suđenje hrvatskom blaženiku Alojziju Stepincu, te nas upoznao s nekoliko njegovih slavnih citata. Jedan od njih je i ovaj: "Ništa me neće prisiliti da prestanem ljubiti pravdu."

Sedmi razred zaista nas je nasmijao. Kroz zanimljiv i šaljiv igrokaz povezali su zanstvenike iz nekoliko stoljeća - Fausta Vrančića, Ruđera Boškovića, tetu Vegetu i još neke. Faust Vrančić (Andrej H.) bio je vrlo originalan, pa je čak imao i šibenski naglasak. Svaka čast, sedmaši!! Samo tako nastavite!!

Osmaši su mnogo toga naučili o hrvatskim književnicima, te nam svoje znanje prenijeli kroz kviz. Našli su vremena, pa otputovali do Rastušja i posjetili velikog Dragutina Tadijanovića, koji ima je ispričao pokoju zgodu iz svoga života, a oni su ga čak uspjeli nagovoriti da s njima "odradi" jedan "Selfie"! Bravo, Tadija!!

objavio: Irena Katinić   datum: 3. 3. 2017.